Jak wybrać ekonomiczną zmywarkę do naczyń?

Jak wybrać ekonomiczną zmywarkę do naczyń

Jak wybrać zmywarkę w czasach, gdy oszczędzanie różnych zasobów staje się w społeczeństwie bardziej istotne i ważne niż kiedykolwiek? Większość z nas staje przed problemem oszczędzania pieniędzy w gospodarstwie domowym. Owszem, staramy się zużywać mniej wody, prądu i innych zasobów, aby rachunki za media nas nie szokowały. Jednak co jest największym źródłem zużycia takich zasobów w obrębie domu?

 

Dzisiaj rozważymy bardzo ważne pytanie, jak wybrać ekonomiczną zmywarkę.

 

Jeśli chodzi o główne parametry, to wybierając zmywarkę, trzeba zwrócić uwagę na:

 

 • Pojemność zestawów naczyń określa, ile naczyń możemy jednorazowo umyć w zmywarce;
 • Rodzaj sterowania – może być elektroniczne lub dotykowe;
 • Rodzaj suszenia – po umyciu naczynia suszone są przez kondensację lub turbo suszenie;
 • Ilość programów – dostępność niezbędnych programów zmywania i ich wystarczająca ilość;
 • Zużycie wody na jedno zmywanie – im mniej, tym lepiej;
 • Zużycie energii elektrycznej na cykl lub klasa zużycia energii;
 • Poziom hałasu.

Następnie przyjrzyjmy się bliżej parametrom zmywarki, które bezpośrednio wpływają na jej ekonomię.

 

Ile prądu zużywa zmywarka: klasa energetyczna

 

Wszystkie nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego mają swoją klasę zużycia energii. Zmywarki nie są wyjątkiem i również mają przypisaną klasę. Klasyfikacja zużycia energii istnieje od 1992 roku i jest międzynarodowym standardem, który daje konsumentowi jasną informację, czy ma do czynienia z urządzeniem ekonomicznym, czy nie.

 

Dzisiaj mamy urządzenia z klasami zużycia energii A+, A++ i A+++. Czyli im więcej „+”, tym bardziej ekonomiczne urządzenie. Klasa energetyczna jest bardzo ściśle związana z tym, ile energii elektrycznej zużywa zmywarka. Odpowiednio im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniejsze zużycie prądu przez urządzenie.

Najbardziej energooszczędna zmywarka ma więc klasę energetyczną A+++.

 

Zużycie wody na jeden cykl mycia

 

Zmywarka podczas swojej pracy zużywa wodę. Jest to jeden z głównych składników, dzięki któremu w ogóle możliwe jest mycie naczyń. Zapewne słyszeliście już lub nawet doświadczyliście, że zużycie wody przez zmywarkę jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku ręcznego mycia naczyń. Dlatego też, kupując zmywarkę, jesteśmy już na dobrej drodze do oszczędzania tego surowca.

 

W związku z tym należy zwrócić uwagę na taki wskaźnik zmywarki jak zużycie wody. Dlatego nie będzie zbędne porównywanie wskaźnika zużycia wody z maksymalnym dostępnym załadunkiem zmywarki. Oznacza to, że można uzyskać najpełniejszy obraz wydajności urządzenia, wskazujący na to, ile wody zostanie zużyte do umycia jednego zestawu naczyń.

 

Wielkość zmywarki

 

Jak wybrać zmywarkę na podstawie wielkości? Kierując się logiką, że pełnowymiarowa zmywarka mieści najwięcej naczyń, a wąska zmywarka najmniej, należy stwierdzić, że zmywarki pełnowymiarowe są najbardziej ekonomiczne. Jednak czy tak jest naprawdę? Aby zweryfikować to stwierdzenie, konieczne jest zrozumienie średniego zużycia wody w każdym typie urządzenia.

 

Jak wybrać ekonomiczną zmywarkę do naczyń – podsumawanie

 

Podsumowując, aby wybrać odpowiednią zmywarkę pod kątem energooszczędności, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 

 1. Klasa zużycia energii przez urządzenie – A+++ to klasa optymalna, która zapewni najmniejszą liczbę kilowatów wydanych na cykl zmywania.
 2. Zużycie wody – różne modele zmywarek mogą zużywać różne ilości wody na tę samą ilość naczyń. Warto wybrać ten, który ma najniższe zużycie wody.
 3. Pojemność – im większa pojemność zmywarki, tym więcej naczyń można umyć za jednym razem. Pojemność zestawów należy porównać ze zużyciem wody na jeden cykl zmywania.
 4. Wielkość zmywarki – wąska lub pełnowymiarowa zmywarka zajmuje różną przestrzeń w kuchni, ale im większa zmywarka, tym więcej naczyń może pomieścić, a co za tym idzie, więcej można umyć w jednym załadunku.
 5. Programy ekonomiczne zmywarki – najbardziej ekonomiczne są programy AUTO, Pół załadunku i Szybkie zmywanie. Upewnij się, że te programy są dostępne w wybranym przez Ciebie modelu.