Jak wybrać zasłony do domu?

Jak wybrać zasłony do domu?

Piękne wnętrze nie jest możliwe bez odpowiednio udekorowanych okien. W tym sensie zasłony są elementem wykończeniowym, czasem najważniejszym. Co więcej, odpowiednio dobrane zasłony mogą wizualnie zmienić zarówno wielkość pomieszczenia, jak i jego kolorystykę. W tym artykule odpowiemy na pytanie jak wybrać zasłony do domu!

 

Przy wyborze zasłon powinniśmy kierować się innymi czynnikami dla każdego pomieszczenia w domu. Istnieją jednak pewne ogólne zasady doboru dekoracji okiennych. Na przykład do małych okien należy wybrać lekkie półprzezroczyste tkaniny z niewielkim wzorem lub bez. Duże okna, przeciwnie, wyglądają pięknie z warstwowymi draperiami i tkaninami, ozdobionymi lambrekinami i innymi akcesoriami. Uważa się za idealne, jeśli tkanina zasłon komponuje się z narzutą i poduszkami, które znajdują się w pokoju.

 

Poziome paski na zasłonach mogą wizualnie powiększyć pokój, pionowe paski mogą podnieść sufit. Zasłony muszą być jaśniejsze lub ciemniejsze niż ściany, aby się z nimi nie zlewać. Jeśli chodzi o kolorystykę, zimne odcienie zasłon (odcienie błękitu i szarości) wydają się ochładzać pomieszczenie, ciepłe (brąz, terakota, czerwień), wręcz przeciwnie, ogrzewają. Jasne kolorowe zasłony mogą po pewnym czasie zacząć męczyć wzrok. Decydując się na nowe zasłony, zwróć uwagę na wszystkie te czynniki, aby nie musieć ich często wymieniać.

 

Sypialnia

 

W sypialni się relaksujemy. Dlatego zasłony w tym pomieszczeniu powinny spełniać swoją główną funkcję – chronić przed światłem i ukrywać pokój przed ciekawskimi oczami. Wybierając tkaninę, przytrzymaj ją przy oknie i zobacz, ile światła wpuszcza. Szczelne zasłony mogą również poprawić izolację akustyczną pomieszczenia. Zwróć też uwagę na mocowania. Szerokie zawiasy z tkaniny cicho przesuwają się po karniszu, podczas gdy metalowe mogą hałasować. Jeśli sypialnia jest bardzo ciemna, do ciężkich zasłon dodaj tiul w kontrastowym kolorze. Dzięki temu odświeżysz pomieszczenie.

 

Pokój dzienny

 

Najczęstszym sposobem dekorowania salonu jest dobieranie ozdób zgodnie ze stylem klasycznym. W końcu ten pokój jest bardziej efektowny niż jakikolwiek inny. Zasłony w oknach są często uzupełniane tiulem. Aby osiągnąć minimalistyczny efekt, zasłony można dobrać na przykład do obrusu. Czasami ciężkie zasłony mogą w ogóle nie być odpowiednie w salonie. Zamiast tego można użyć przewiewnego tiulu lub organzy. Dla projektu salonu w stylu etno najlepiej sprawdzą się zasłony wykonane z naturalnych materiałów.

Jak wybrać zasłony do domu?

 

Pokój dziecięcy

 

Główną cechą zasłon w pokoju dziecka jest to, że są one przyjazne dla środowiska i ognioodporne. Równie ważne jest, aby wybrać zasłony, które można często prać. Jest to szczególnie istotne dla rodziców, których dzieci mają skłonności do alergii. Zasłony są świetnymi zbieraczami kurzu, dlatego czasem sensowne jest całkowite ich unikanie. W takich przypadkach znane nam zasłony materiałowe można zastąpić roletami. Jeśli chodzi o dekoracje, wybór zasłon do pokoju dziecka jest bardzo różnorodny. Nie należy jednak przesadzać z kolorystyką. Zbyt nasycone barwy mogą sprawić, że dziecko szybko się przemęczy.

 

Kuchnia

 

Długie, z dużą ilością dekoracji zasłony nie są najlepszym wyborem do kuchni. Faktem jest, że zasłony kuchenne trzeba często prać, ponieważ osadza się na nich tłuszcz. Ponadto parapety są często używane jako powierzchnia robocza, dlatego zasłony należy regulować na wysokość. Rolety są świetną alternatywą dla firan z tkaniny. Nie nagrzewają się pod wpływem promieni słonecznych, nie gromadzą kurzu i są łatwe w czyszczeniu.